logo

Hiteles Szó

Én vagyok az Úr, a vers csak cifra szolga


Tanulmány,cikk

 

 

                 Szógyakoriság Radnóti Miklós költészetében

 

1. A gyakoriság a vizsgált jelenség előfordulásainak száma – olvasható az Értelmező Kéziszótár megfelelő címszavánál. Én magam most arra vállalkozom, hogy megvizsgáljam: melyek azok a szavak, kifejezések, amelyek legtöbbször fordulnak elő Radnóti Miklós költészetében. Csak a tartalmas, konkrét jelentéssel bíró szavakat követem, a névelőt, a viszonyító elemeket figyelmen kívül hagyom.

   A szógyakoriság vizsgálatának elméleti kérdésivel a magyar szakirodalomban eddig kevesen foglalkoztak, idegen nyelvű munkát viszont bőséggel találunk. „ A szógyakoriság-elemzés, ugyanis, komoly tudomány, és az elmúlt évtizedekben sokat fejlődött, a kínkeserves emberi munkát felváltotta a számítógépes szövegfeldolgozás”. Én azonban még mindig csak manuális munkát tudtam végezni, a választott szövegből, Radnóti Miklós válogatott verseiből (1962-es kiadás) írtam cédulákra a sorokat, amelyekben a követett szavak találhatók meg, azokat mindig kiemelve közlöm. Az eddigi vizsgálatokból kiderül, hogy Radnóti Miklós 5153 szót használ verseiben, amelyek közül 756 nem található meg az Értelmező Kéziszótárban. Ezek összes előfordulása 24326. „Ez a tucatnál több előfordulás nem a közvetlen téma megszabta használati kényszer, hanem bizonnyal összefügg a költő stílusalakítási szándékával”. Bizonyos szavak megjelenése Radnóti nyelvezetében személyes sorsának alakulásával magyarázható. A magam 591 cédulája 848 adatot rögzít. Mennyiségi mutatókkal dolgozom, de az adataim életrajzi meg stiláris vonatkozásokra is utalnak, fogalmi tartalmukat, jelentésüket a költő által megélt félelmek, borzalmak világítják meg. A magam 591 cédulája 820 adatot rögzít. Mennyiségi mutatókkal dolgozom, de az adataim életrajzi meg stiláris vonatkozásokra is utalnak, fogalmi tartalmukat, jelentésüket a költő személyes életének félelmei, borzalmai világítják meg. „Költőnk egy-egy korszakában a pozitív, ill. negatív jelentésű
és hangulatú szavak jelentéséből s az egy nagy csoporton belül elhelyezhető szavak expresszivitásának és minőségi színezetének különbözőségeiből sokszor szinte egész korszakára jellemző törvényszerűségeket ismerhetünk meg”.(Kurcz Ágnes: A szóhangulat Radnóti Miklós költészetében, 1962).

2.1. És akkor lássuk most, melyek azok a szavak, amelyeket - mutatóink szerint – Radnóti Miklós legtöbbször használt verseiben?A statisztikai adatok azt mutatják, hogy a költő verseiben a fény szót és származékait használja leggyakrabban, összesen 124-szer. A sötét árnyaknál gyakoribb a fény: a tompa fény hulló sötétre vár; a város fölött szőke fény(…)világol;az elkergetett fény mindenre visszaül; pattog a fény a parti csónakok fenekén;                                                                                                                                       napra kiáltok és fényben/fürdik a hangom;Verssorok úsztak a lámpák fénye körül;a fényes szép neved betűi üvegen megmaradnak;Páris tetői fénylenek(…)arcomra nedves fény pereg;együtt indulunk ketten a napfény felé;  hasrafeküdt utakon itt a napfény(…)vakarja farát.

2.2. Ahogy körülötte egyre mordabb lesz a világ, „a forradalmi mozgolódás hangulatának megéreztetését szolgálja mindenütt a szél”. 114-szer használja a költő.

jönnek új hadak(…)akár a vad forgószelek;balladák szoknyáit fújja(…)a szél;Ha jön a szél(…)késként vág;nem érdekel már, honnan fú a szél;úgy emel fel, mint gyönge pelyhet lassú szél; út;tisztán élj te most, mint a széljárta havasok;Ó, jöjj el már te szellős március;az ég szuronyos szellővel üzen;fák a szélnek most vicsorítva felelnek;;széltől hajlanak már a harci fenyők.

2.3. A fasizmus gyilkos háborúja ellen megtalálja a lázadó gyűlölet szavait. A „ritka és nehéz szavak tudósa” „éber értelemmel” figyeli, mi történik körülötte, csak „fojtott szavakkal” szólhat arról, hogy „szavaim kakastollak közt menetelnek, de azt is érzi, hogy félnek „ragályos verseitől”, hogy „ékes szavai” eljutnak a tömegekhez, és „az új falak tövében felhangzik majd szavam”.113 szót használ Radnóti Miklós ennek kifejezésére. Ebből költő –25, szó – 44, vers - 44.

   hiányzik majd a költeményed;ki költő és szabad szeretne lenni;költő is vagyok,meg proletár;Költő vagyok és senkinek se kellek;költő vagyok,ki csak máglyára jó;élnek dolgozók itt,költők is bűntelen;egy vers milyen veszélyes,ha tudnád;néha fölötlik a táj, verseid hona;vitte versekbe szerte a lábadozó szél;két versem nyolc napot nyomott;Az éhség kórusa mondja most a verset szemetekbe;ha rövid a papír,az ember akkor rövid verset ír;úgy írom(…)a verset,mint ahogy élek;Fölébred most a táj;megeredt szavaink és ajkaink eltévesztik a szerelem útját;s mit érek én a ritka és nehéz szavak tudósa;szép szavakkal ,szeretlek mégis (…);az új falak tövében felhangzik majd szavam;annyit érek én,amennyit ér a szó versemben;toppan a szó(…)úgy,mint a halál.

2.4. „Ahogyan a költő körül elkomorul a világ, lassan-lassan behúzódnak szavai közé a rémület hangulatának kifejezői. Már harmadik kötetében is egyre inkább telítődik a táj
az emberi rémülettel. Ezeken a tájakon a szél feketén fúj. 1933 után, érett verseiben egyre erősebb hangsúlyt kap a táj áthangolása egy-egy fájdalmat, borzongást kifejező szóval”: félelem, halál, harc, forradalom. A halálmotívum 90 estben fordul elő az átnézett versekben.

2.5. A táj idilli szemléletét megtöri az árny, a sötét. A „tarka színek” pontosabbá teszik a táj rajzát. A „táj kemény arcára puha sötét száll”, s azt is megvallja, hogy ”szívemben nő az árnyék”, és a természet világában is „Sötét szél ébred borzas ég alatt”, „E korban élek, árny az árnyban” – mondja a költő. 63 e szavaknak a száma.

élhetnél ott az alkonyok s a tengerkék között; E korban élek, árny az árnyban; Ó árny az árnyban(…)vad versre készülök; halvány árnyat szül a vastag árnyék; szép, mint a fény és oly szép, mint az árnyék; száll(…)a szádra szárnyas, könnyütestü árnyék; halvány árnyat szül a vastag árnyék; szép mint a fény és oly szép mint az árnyék; Apró,arany láng ugrik(…)szívemben nő az árnyék;

2.6. A félelem sötét érzését kiegyensúlyozza a fehér gyakori előfordulása. A hitet, a reményt nem ölheti meg benne sem a félelem, sem a halál, s a legborzalmasabb tragédia sem. Az erőltetett menet idején is fehérnek látja a jövőt.  61 fehér szó alapján következtettünk erre;  együtt zuhantunk két fehér ártatlan szüzek;  Tejízü fehér gyermekek álmait alszom;   fehér álmok szorultak be a szíjak közé;  a rémülettől fehér és púpos lett az út; fehér fodrokat fú a gyönge szél;  száll a halál fehér szép suhanással; Fehér ,szakállas mélabú jár köröskörül; fehér álmok szorultak be a szíjak közé; száll a halál fehér szép suhanással;Fehér,szakállas mélabú jár köröskörül;  (…)a fehér hír a szemedig ér.

2.7. Radnóti előszeretettel használja a mozgalmas, kifejező igéket. Ezek nagyobbrészt mindig a természet finom, lágy jelenségeire utalnak: „szél hozza utánam fehéren…felhőknek nyáját”, de „érted száll az ének”, „zajjal száll a golyó”, s a „szomszédból…a rémület”.56-szor fordul elő.

szerelmes szavainkkal elszáll a köd; Az álom hullongósötétje(…)elszáll; mi eddig néma volt,lassan leszáll; fodros hő száll szerte odafönt; a gyönge fűre sziszegő fény száll; a táj kemény arcára puha sötét száll; telek ígérete száll távol hegyek ormán; telek ígérete száll távol hegyek ormán.

2.8. A természet változatos, színes megjelenítésére mindig nagy gondot fordított a költő. Ahogy ő mondja, „színekkel játszik”.A fény, a ragyog, a fehér s a piros mellett ott találjuk a feketét is, és az is a természet tarka világának megjelenítését szolgálja. Például: „fekete rózsa virágzik, a fekete esti erdő (…) hódít,de van ilyen is: „Kormozz be talpig te fekete düh!”. A 61 fehérrel szemben itt csak 55 szót találtunk.

lábuk nyomán fekete rózsa virágzik; fekete rendőr is közelebbre sípolja társát; fekete gőzösök vontatják megélhetésük (...) uszályát; Kihűlt már,fekete a parázs Kormozz be talpig te fekete düh!; mint fekete szalagot,úgy köti ránk a novembert; meséli most fekete,prémes csudáját; Fekete ikreket szült a barifelhő; fekete szemekben sötéten fénylik az ég; feketéllnek sarkai máris az őszi nagy égnek; Boros emberek nézik a felhőket feketén.

2.10„ A szavak fogalmi tartalmából eredő hangulatnál fogva érezzük a föld alá szorított szocialista mozgalom erejét s hitét, és az ellenforradalom terrorját: „híven tüntet két pipacs”, „szuronyos szellővel", „piros hitét",”pipacsot lát, „pipacspirossal zendüljön a világ", „ A fák vörös virágokat lázadnak”. Együtt 34, külön a pipacs 14-szer, a piros 20-szor eleme a képeknek.

     Híven tüntet két pipacs; Szeretne ellakni veled pipaccsal a lábam előtt; pipacsok véres csöppjeit akartam(…)hozni; a társadalmi rend pipacsos tábláit takarjuk el a naptól; piros pillét ástam ma babonásan; könnyedén aligha hagyhatja el piros hitét; Piros,nagy alma volt,a kislány ráhajolt; élesül a szó,mit(…)pirosan ejt a szél;

 2.11. Radnóti sejteti, hogy a harc egye-lőre reménytelen, de mégsem tehet egyebet, sorsa és természete szerint. Vállalja a harcos életformát, mert minden más életforma idegen tőle”: „Tanítok és vallom a harcot is”, „A szeretőm harcaim társa”. A természet idilli látása is elkomorul: „Itt széltől hajlanak már a harci fenyők”. És „tudja, hogy egyszer elveszti ő is a harcot”. A harc és származékai 30 alkalommal kerültek be a versekbe. otthagytam a vörösszemű embereket.

   A szeretőm harcaim társa (…); ritkábban gondolok vissza bokros harcaimból; csókkal pakolom harci bakancsod; Itt széltől hajlanak már a harci fenyők; harcol a kővel és harcol széllel; harcos könyveim fölött(…)imbolyog  házkutatás riadalma; harcosan járt a szánk; Tanítok és vallom a harcot is; megszoktam rég a harcot itt; tudja,hogy egyszer elveszti ő is a harcot; torkukból harcot sivítottak.

2.12. Ilyenné lett a költő élete. Nem szépíti meg már az idill sem. Vadak, egyre vadabbak az életkörülmények, erősödik a fenyegetettség:” készül a vadnál vadabb világba”.Még a vers is vadabb lesz: „vad versre készülök”. Csupán a szerelemben hisz még, de a kedves is távol van: „messze vagy, Túl három vad határon”, mégis hiszi, hogy van még az otthon, s még boldog lehet Fannival.

25-ször fordul elő verseiben ez a szó.

   Ó, fiuk és lányok vad serege járkálgat itt; vad versre készülök; vastag, vad ágyuszó gurul; vad férfiak (…) hatalmat érő nyugalma nyugtat; messze vagy, Túl három vad határon; (…) egyszer egy vad hajnalban arra ébred, hogy minden összeomlott; vad tölgykerítés barak oly lebegő; (…)egyszer egy vad hajnalban arra ébred,hogy minden  összeomlott; (…)mit rejt e térkép?(...)gyárat s vad laktanyát; a rabok feketén gyűrűző vad bánata csobban; vad szekerek; zörgése lerázza a fák maradék levelét; vad…kamaszfiús szellőkkel jár a fák alatt; Nem hagytatok el gyönyörű vad ifjúságom; fölötte vad,feszes,nagykarmú ég dorombol.                       

2.13. Az arany előfordulásáról Beke József írt részletesen. Ő mondja: „Fő műveiben Radnóti Miklós összesen ötvenhatszor s jó néhány jelentésárnyalatban alkalmazta. Átvitt értékeket jelöl vele, a természet nagyszerű fény- és színhatásait, a kedves százszor megcsodált-megénekelt haját meg az oly nagyon nélkülözött, de áhított békés, nyugalmas „arany napokat”)”. Az 56 adatból itt csak néhányat (20) közlünk.

   a nap szétfutó gallyába arany csíkot harap; (…) arany gőzök közül vakít s új hajnalokra kél a nap világa; Ragyogó rügyön álldogál a nap, arany fején kalap; A lomb között arany kard, napfény zuhant át; Apró, arany láng ugrik(…)szívemben nő az árnyék; búbos galamb fehér begyében ragyogtak arany búzaszemek; aranyló alkonyatba öltözött hűs pára szállt; kibontottam forró aranyhajad; Április aranyként hull a fán át.

2.14. Radnóti Miklós életkörülményeit, a rend iránt érzett undorát fejezik ki azok a képek, szavak, kifejezések, amelyekben a féreg és a gyökér az alkotóelem: „gyökér lábán féreg ül”, „férgek között élek én, ott készül e költemény”,”férges föld fekszik szájamban”. 19 ilyen szót találtam.

  Gyökér karján féreg alszik; Féreg vagy s férget irtani undorodom; Fekszem a deszkán, férgek közt fogoly állat; Rémhírek és férgek közt él itt francia, lengyel; hallgatag férgek másznak szét; érzi (…) a férgek a perzselt emberi hús szagát; férgek között élek én,ott készül e költemény; a megriadt pohár gyors férgeket irkál a falra; férges föld fekszik szájamban; az élő irigylé a férges úri holtat; a tegnap még arany avar férget,csigát,csirát takar; Féreg vagy s férget irtani undorodom;Gyökér vagy és törzs,(…) kötöző gyökér; Gyökér vagy és törzs,(…) kötöző gyökér; testem gyökerek verik át; a világ megférgesül.

2.15. Radnóti Miklós a nyugodt, békés életre vágyott egy életen át: „egyre lelkesebben szóltam hozzád könnyüléptü béke”, ami soha nem adatott meg neki. Az állandó üldöztetés, az ismétlődő behívások végül is a teljes megsemmisüléshez, a halálhoz vezetett úgy, ahogy mindig tudta és érezte. De legutolsó pillanatáig bízott benne, hogy „egyszer béke lesz”.

9-szer szerepel a cédulákon.

  az uccán béke lengett valami bokorban; Csöndesen alszik a hegy kicsi barlangjában a béke; egyre lelkesebben szóltam hozzád könnyüléptü béke; értelem világít bennük (…) míg jelt nem ír hazánkra újból a béke; értelem világít bennük (…) míg jelt nem ír hazánkra újból a béke; Így lesz-e? Így! Mert egyszer béke lesz; békében békésen élni is szép lenne már; gonddal békít a lombba (…).

2.16. Ezek a szavak abba a sorba tartoznak, amelyek a nyugtalanságot, a költő harcos kiállását, az emberi életért folytatott küzdelmét fejezik ki: szél, vörös, pipacs, harc, lázadás: „ A  fák vörös virágokat lázadnak éjjel…”,” reggel a lázadás szalad”. 5-ször jegyeztem le.

   A fák vörös virágokat lázadnak éjjel… a lány sivít, karmolva, teste tavaszi forradalmán; fehér; uccákon reggel a lázadás szalad; Kedvesed fiatal csókjaitól dalol föl benned a lázadó jós; Talán vihar jön (…) és harcos zajokkal készül marakodni.

3. Összefoglalva tehát megállapítható: Radnóti Miklós 5153 használt szavából legtöbbször - 124-szer - a fény fordul elő. Utána a szél és származékai következnek, 114 adat igazolja ezt. A költő, szó, vers szavak száma együttesen 113, külön-külön: költő – 25, szó – 44, vers 44.  A halál is igen gyakori, 90-szer használja a költő. A sötét és árnyalatainak száma 63, fehér 61, száll 56, fekete 55, sötét és árnyalatai 45, pipacs 14, piros 20, együttesen 34, harc 30, arany 20, féreg ~ gyökér 20, arany 20, béke 9, vihar ~ lázadás 5. Sokszor használt főnév a szél, szó, vers, költő, féreg, gyökér, pipacs, de színskálája is gazdag, változatos. Kedveli a fehér, fekete, piros színnevet, de előfordul a lila és a szürke is. A főneveknél és a színeknél maradva írhatom le: Radnóti Miklóst élete utolsó pillanatáig nem hagyja el piros hite. Világlátása – a komor életkörülmények ellenére – soha nem pesszimista, nem enged a sötétnek, a fény világítja azt be, gondolkodása fényes, sugárzik belőle az „éber értelem”.

  Irodalom

 A halál-motívum Radnóti Miklós költészetében

 ("annyit érek én, amennyit ér a szó versemben”), Radnóti Miklós költői nyelve

 Beke József: Radnóti Miklós költői nyelvének szókészlete

Beke József, Radnóti Miklós: Arany

 Beke József: Ranóti-szótár

Idill és halál összefonódása Radnóti Miklós költészetében

Kurcz Ágnes: A szóhangulat Radnóti Miklós költészetében, Irodalomtörténeti Közlemények, 1960/5, 566.

 Népszabadság - Radnóti 5153 szava

Nemes István: Radnóti Miklós költői nyelve, Akadémiai, Bp., 1979, 247.

Pomogáts Béla: Radnóti Miklós, Gondolat, Bp., 1984

 Szalay Adrianna: Radnóti Miklós költészetéről

  A halálmotívum vonala Radnóti Miklós költészetében


1. Kezdem a cím értelmezésével. Mire utal a halálmotívum vonala? Az Értelmező Kéziszótár a vonal egyik jelentését így fogalmazza meg: egymással érintkező, egymáshoz közeli tárgyak, személyek sora (fasor vonala). Nos, mi a Radnóti Miklós költészetében jelentkező halálmotívumok összefüggő sorát kíséreljük meg bemutatni időrendi sorrendben, egyfajta rendszerben: mikor jelentkeznek, hogyan érzékeltetik a költő halálsejtelmét, félelmét, a halálra való készülődését és beletörődését? Azokat a költői képeket találja meg itt az olvasó, amelyeknek jelentését, hangulatát, nyelvi-képi megoldását a költő haláltudata határozza meg. Ezután bemutatom adataimat szószerkezetekben, kapcsolva ahhoz a fogalomhoz, amelyet leginkább vonz. Végül pedig szótári szerkesztésben sorolom fel, betűrendben. A gyűjtéshez Radnóti Miklós Válogatott műveit (1962) használtam, és az Első verseiből (1925-1930), a Kiadatlan versek (1930-1933), s a Kiadatlan versek a későbbi évekből (1933 után) című fejezetek verseit is átnéztem, és az ott talált adatokat is bemutatom. A követett fogalmat , a halálmotívumot dőlt betűs kiemeléssel közlöm. A kötetcímek rövidítve is előfordulnak, ezért feloldom ezeket a rövidítéseket: Pk: Pogány köszöntő, Úp: Újmódi pásztorok éneke, Lsz: Lábadozó szél, Úh: Újhold, Jh: Járkálj csak, halálraítélt, Mú: Meredek út, Té: Tajtékos ég, Ka: Kiadatlan.

2. Radnóti Miklós már születésekor találkozott a halállal:
Erőszakos, rút kisded voltam én,
ikret szülő anyácska, - gyilkosod!
öcsémet halva szülted-é,
vagy élt öt percet, nem tudom,
de ott a vér és jajgatás között
úgy emeltek föl a fény felé,
akár egy győztes, kis vadállatot,
ki megmutatta már, hogy mennyit ér:
mögötte két halott.
Huszonnyolc év

Aztán kevéssel később:
Meghalt az apám is,
a munka megnyomta
Mondogatásra való

Radnóti Miklós olyan korban születetett és élt, ahol a fenyegetettség, az erőszak szilaj módon vetette meg a lábát Európában. Származása miatt, zsidó volt, az élet minden területén nagy ellenállásba ütközött. Nem vették fel kedvenc egyetemére, diplomájának megszerzése után nem kapott munkát, cenzúrázták munkáit, és végül munkaszolgálatra hívták. A halál, a halál közelsége egész életében végigkísérte a fent említett okok miatt. a fasiszta diktatúra emberellenes propagandája és szellemisége Radnótit arra kényszerítette, hogy életének minden szakaszában olyan verseket alkosson, hogy a halál, a halálfélelem fellelhető legyen.
A költő mindig veszélyek és fenyegetések között élt, nemcsak életének utolsó éveiben, midőn sorsa lett az üldöztetés, és végzete az erőszakos halál.
Odakünn a világban minden erőszakról, veszélyről árulkodott, és ez szorongó rémületet, halálfélelmet okozott benne.
3.1. A Pogány köszöntő (1930), az Újmódi pásztorok éneke (1931), a Lábadozó szél (1933) című kötetekben még nem találunk olyan verset, amelyben - bármilyen formában is - megjelennék a halál gondolata, de a kötetekbe be nem sorolt versekben már ilyen sorokat olvashatunk:
meghal, mikor megszólal a sziréna (C.Neumann § Söhne 1927) /szürke egek/ tettek halott fehérré (Tájképek 5,1927), siratott engemet a holtat akinek mellén ott ült a halál (Nocturno 1928), halottan lehulló/ cserebogarak búcsúimáját mondogatom (A szerelem zsoltárai 1929). Ilyenek még:

Ikreket szült anyám,
meg is halt ott nyomban
Mondogatásra való

Meghalt az apám is,
a munka megnyomta
Mondogatásra való

A néger halálos hangjától hidegen borzongva
térhetett nyugovóra;
Acélkórus

Ó, hős öregember!
holt testedet dér
öltözteti tiszta ruhába
Elégia – 1934

Halottaival úgy bánik a föld,
ahogyan kimenős matrózok
a kocsmák poharaival
Elégia – 1934

…két napja, hogy
halott vagy…Barbusse
Henri Barbusse

3.2. Majd csak az 1935-ben megjelent Újhold című kötetben érezzük, hogy jelentkezik a költő halálsejtelme, a félelem: Szerelme egyre egyszerűbb és szemében/már nincsen félelem…s végül hosszu késeivel megöl;…féreg se rág, ha meghalsz tested égetni lebocsátják (Szerelmes vers az Istenhegyen, 1934). 3.3. Az 1936-os Járkálj csak, halálraítélt című kötetben aztán megszaporodnak a félelem és a halál képei. Mindjárt az indító versben ezeket olvashatjuk: Ó, ez a kert is aludni s halni készül… Halálos kört repül/köröttem egy elkésett, szőke méh S fiatal férfi te! Rád milyen halál vár?(Istenhegyi kert), lassú szívemben ilyenkor lágyan/szendereg a folyton készülő halál (Alkonyi elégia). Ezek még csak a természet rendjét zavarják meg, de ezt érzi az ember is: S fiatal férfi te! Rád milyen halál vár?(Istenhegyi kert), s itt már szinte határozottan fogalmaz:…szívemben ilyenkor lágyan/szendereg a folyton készülő halál (Alkonyi elégia). Kövessünk még ilyeneket:


Halottaival úgy bánik e föld,
ahogyan kimenős matrózok
a kocsmák poharaival…
Temetőben

élőkről szólnak először,
halottakról azután csak
Temetőben

Immár a félelem sokszor szíven érint
Háborús napló


félni nem tudok és sírni sem,
…hát keményen élek
Háborús napló

…ázott hajában hét halottbogár ragyog
Alvás előtt

S halott arcodra sávokat
a hulló bombák árnya von
Decemberi reggel

vadul suhanó halál szele kél
Elégia

holtak között hallgatag ballagok
Elégia

Járkálj csak, halálraítélt!
bokrokba szél és macska bútt
Járkálj csak, halálraítélt

3.4. A Meredek út (1938) versei aztán bőven szolgáltatják azokat a képeket, amelyekben a halálmotívum határozza meg a hangulatot. A továbbiakban ismerkedjünk meg ennek a kötetnek az adataival:

Öcsémet halva szülted-é
-----------------------------
de ott a vér és jajgatás között
úgy emeltek föl a fény felé,
akár egy győztes, kis vadállatot
--------------------------------------
mögöttem két halott.
Huszonnyolc év

Huszonnyolc éve, hogy halott vagy
Huszonnyolc év


A két halál megérte-é –
kiáltottam a kép felé
Huszonnyolc év

emlékeim közt fekszem itt hanyatt,
hamar halálra növő növendék
Ez volna hát

…a kacér kapaszkodót
új váltja fel, halálos, hős orom
Ez volna hát

Készülj. Egyedül, egyedül esel át
a halálon.
Hajnaltól éjfélig

Sosem feledtem el, hogy meghalok:
ime
Hajnaltól éjfélig

Halálra rémíti
a rég alvó fasort
egy felriadt kuvik.
Hajnaltól éjfélig

Bárkája mély ölén
hevert a holt halász
Piranói emlék

halott néném jutott eszembe
---------------------------------------
Sötéten szállt egész seregnyi néma holt
Béke, borzalom

mi egy világ volt, kétfelé kering!
vagy bölcs talán? A holttest tudja itt.
Ének a halálról

a szikrázó Tejút
porában a halál szalad
Aludj

A kerti rózsafákról egy-egy holt szirom száll
Il faut laisser

Asszonyi had-------------batyuval fut
s földre hasal , ha fölötted keringeni kezd a halál és
annyi halott hever ott-----
Első ecloga


Garcia Lorca halott-------------
aki költő, így tünik el
-------------------------------------
Nem menekült. Meghalt.
Első ecloga

3.5. A Tajtékos ég (1946) verseiben egészen bonyolulttá, szinte ellentmondásossá válnak a költő érzelmei. Radnóti Miklós talán már ki is békülne a halál gondolatával, de a remény még élteti, még hiszi, hogy létezik az otthon, ahol még boldog lehet szerelmével, Fannival. Nézzük ezeket az adatokat:

Hány súlyos őszt és hány halált,
halálok vad sorát éltem meg eddig én!
Ősz és halál

talán halott egy holt gyökér alatt.
Költő volt és Hispániába ment
Csütörtök

…virraszt az érzékeny halál
holt férfiak kísérik ringva
Lángok lobognak

------nagy mákvirágszirom
s elűzi azzal tőlem a halált.
Együgyű dal a feleségről

…-a fagy…mint a halál, komoly,
Mint a halál

halkan toppan a szó…zuhan,
ép úgy, mint a halál…
Mint a halál

Szorgos halál kutatja ezt a kort
Tajtékos ég

Ne hagyj el, hadd haljak merész
és tiszta szép halált
Talán

Elzúgott arra már a gyors halál is
azóta-----------
A nyíres még meleg
holtak közt véresen s pirulva ténfereg
Emlékeimben

…A tegnapi halott
szíveikben mára szépen megfagyott
Eső esik. Fölszárad
elvihetett volna
s undorodott a halál
Az undor virágaiból

Két karodban nem ijeszt majd
a halál nagy
csöndje sem,
Két karodban a halálon,
mint egy álmon
átesem.
Két karodban

Hová készültem? Merre? Milyen halál ijesztett?
-------------------------------------
S továbbálmodtam akkor. Talán egy más halált.
Tarkómon jobbkezeddel

fölötte érthetetlen rend és halál az úr
…oly mindegy: átélem? meghalok?
Csodálkozol barátném…

de háború van , látod, s utána rom, mocsok
marad csak és oly mindegy: átélem? meghalok
Csodálkozol barátném

mindig újra csak új! Elpusztulok itt hamar én is
Harmadik ecloga

S nem érti árvaságunk,
ha bólintunk: halott már…
Csak csont és bőr és fájdalom

Halott keze nem fogja már a tollat
Csak csont és bőr és fájdalom

Tudtuk, hogy meghalsz
…összetörte már a fájdalom,
nézd, ezt a költeményt is.
Csak csont és bőr és fájdalom

Férfiak...a halál mély tüzeit figyelik
Nyugtalan őszül

Hűvös arany szél lobog...
A holtak foga koccan…
Naptár: nov.

Nesztelenül közelít,
mély havon át, a halál.
Naptár: dec.

S tudja a szív, a kéz, meg a száj, hogy ez itt a halál,
a halál.
Egyszer csak

A lepkét könnyű szél sodorja, száll.
A fák között már fuvall a halál.
Negyedik ecloga

És már tudom, halálra érek én is,
emelt s leejt a hullámzó idő;
Negyedik ecloga

…Mikor fehér a holdas éj…
…megszültél és belehaltál!
A félelmetes angyal

…úgy érzem testi valódat,
mint a halottakét
Ötödik ecloga

hallgat akár odakint Ukrajna mezőin a holtak
Ötödik ecloga

A szél forgatta még a puskaporszagot,
Rézbőrűvolt az alkony. És hősi a halál.
Gyerekkor

… éhes
Lángokkal égess meg! égess!
Engedj meghalnom, Édes!
Papírszeletek

Hogy megnőtt a halott,
Lábujja eléri az ágyfát.
Halott

Ó, régi börtönök nyugalma, szép
és régimódi szenvedés, halál,
költőhalál, fennkölt és hősi kép
Ó, régi börtönök

a majmok értenének,
bennünk míg ép az elme, -
s talán ha köztük élnék,
nekem is megadatnék
a jó halál kegyelme.
Zsivajgó pálmafán

…a magány szelídebb a szívemben
s rokonabb a halál.
Álomi táj

az élő irigylé a férges úri holtat
Töredék

jó hírt vár, szép asszonyi szót, szabad emberi sorsot,
s várja a véget
Hetedik ecloga

nem tudok én meghalni se, élni se nélküled immár
Hetedik ecloga

Verssorok úsztak a lámpák fénye körül
…s éltek a holtak... verseket írtak a régi elesettek
A la recherche


…ami volt, annak más távlatot ád a halál már. –
A la recherche

…úgy megzsugorodva
szertehevernek a holtak a város terein…
Nyolcadik ecloga

… még visszaszól talán,
hogy várja őt az asszony s egy bölcsebb, szép halál.
Erőltetett menet

félelemtől bolyhos a honi éjszaka
Erőltetett menet

Fölöttünk fú a förtelmes halál
Razglednica 3

Halált virágzik most a türelem. –
Razglednica 4

Összesen 90 adatot találtam, ezeket mutattam be az eddigiekben, hogy a halálmotívum vonalát, időrendi jelentkezését lehessen követni.

4. A továbbiakban csak a halál szót követem szótőként és toldalékos alakjaiban, szószerkezetbe helyezve, hogy a hozzá kapcsolódó fogalom értelmezze, valamennyire sejtesse az alaptag jelentését.
átesel a halálon halálra növő hősi halál
átesem a halálon halálra rémít ijesztett a halál
elpusztulok hamar halált álmodom járkálj halálraítélt
elűzi a halált halált értem jó halál
engedj meghalnom halált virágzik kering a halál
érzékeny halál hallgatnak a holtak költőhalál fennkölt
félelem érint halnak a költők meg is halt ott nyomban
félelemtől bolyhos halni készül megérte-e a halál?
félni nem tudok halott arcodra megfagyott halott
förtelmes halál halott hever meghal este
fuvall a halál halott keze meghalok át élem
Garcia Lorca halott halott lábujja meghalok én
Garcia Lorca meghalt halott már meghalt apám is
gyors halál halott néném megszültél, belehaltál
halál hősi kép halott vagy meleg halottak
halál itt halott vagy két napja nem ijeszt a halál
halál kegyelme halottaival bánik nem tudok én meghalni
halál készül halottaival bánik néma holt
halál közelít halottakét érzem rokonabb halál
halál szele halottakról szólnak síri holt
halál tudhatja halottbogár ragyog szabad halál
halál tüzeit halva szülted szalad a halál
halál úr holt gyökér szemében félelem
halál vár holt halász szép, tiszta halál
halálok sarát holt szirom szeretkezzenek a holtak
halálos hangjától holt tested távlatot ád a halál
halálos kör holtak éltek tudtuk, hogy meghalsz
halálos orom holtak foga undorodott a halál
halálra érek holtak között várja a halál
halálra növő holttest tudja várja a véget
zuhan a halál

5. A könnyebb tájékozódás megkönnyítése érdekében csak a halál szót és származékait helyezem betűrendbe, jelezve azt is, hogy az illető adat melyik kötetben fordul elő. Ezért adtam meg a kötetek címének rövidítését. Az is könnyen megfigyelhető, hogy egy szóalak hányszor fordul elő, s melyiket használja Radnóti gyakrabban, melyik a legmegterheltebb, melyik fordul elő legtöbbször.
félelem - Úh. halott - Té. halál - Té.
halni - Jh. halott - Té. halál - Té.
halál - Jh. meghalt - Té. halál - Té.
halálos - Jh. halál - Té. halálra - Té.
halál - Jh. holt - Té. belehaltál - Té.
halottaival -Jh. halott - Té. halottakét - Té.
halottakról -Jh. holt - Té. holtak - Té.
félelem - Jh. holttest - Té. halál - Té.
félni - Jh. halál - Té. meghalnom - Té.
halottbogár - Jh. halál - Té. halott - Té.
halott - Jh. halál - Té. halál - Té.
halál - Jh. haljak - Té. költőhalál - Té.
holtak - Jh. halált - Té. halál - Té.
halálraítélt - Jh. halál - Té. halál - Té.
halva - Mú. holtak-Té. holtat - Té.
halott - Mú. halott - Té. véget - Té.
halál - Mú. halál - Té. meghalni - Té.
halálos - Mú. halál - Té. holtak - Té.
halálra - Mú. halálon - Té. halál - Té.
halálra - Mú. halál -Té. félelemtől - Té.
holt - Mú. meghalok - Té. halál - Té
halált - Mú. elpusztulok -Té. halált - Té.
halál - Mú. halnak - Té. meghal - Ka
holt - Mú. halott - Té. meghalt – Ka.
halott - Mú. halott - Té. holtat - Ka.
halált - Mú. meghalsz - Té. halottaival – Ka.
halálok - Mú. halál - Té. halottan - Ka.
halál - Té. holtak - Té. halt - Ka.
halálos - Ka. halál - Té. halott – Ka.
halott – Ka. holt - Ka.
A 90 szó megoszlása a következő:
halál : 27
halott: 12
holt: 14
toldalékos: 31
összetett: 12
más: 4
-----
összes: 90
Mint látható, a halál, halott, holt szavak teszik ki az előforduló motívumok nagyobb részét, mintegy 58,44%-át, a toldalékos alakok aránya 34,44%, összetett szó 1,33% és más 5,79%.

6. Munkám befejeztével elmondom, hogy régen dédelgetett tervemnek egy részét valósítottam meg ezzel a felméréssel. Tovább szeretném folytatni Radnóti Miklós költői nyelvének tanulmányozását. Verseit olvasva, többször újraolvasva, megfigyeltem, hogy melyek azok a nyelvi elemek, amelyeket előszeretettel használ. Arról szeretnék megbizonyosodni, hogy melyek költői szókincsének leggyakrabban használt elemei.
FalusiVakáció csoport

Szeretnél egy ilyen weblapot teljesen ingyen?
Ez a weboldal a Nanoweb honlapszerkesztővel készült.
© Minden jog fenntartva.